Epilepsi Hastalığı Nedir? Sara Hastalığı Nedir? Tedavisi, Nedenleri Nelerdir?

Halk dilinde sara olarak bilinen epilepsi hastalığının belirtileri, epilepsi tanısı, beyin fonksiyonlarının kısa süreli ve düzenli işlev görmemesi olarak tanımlanan epilepsi beyin hücrelerinde kısa süreli elektriğin anormal şekilde yayılması sonucu oluşmasıdır. Epilepsi hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık %1’lik nüfusunu oluşturur. Epilepsi hastalığı bazı insanlarda bir dönem sonra geçerken bazılarında ise hayat boyu sürmektedir.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri şunlardır;

Beyin, elektriksel aktivitenin vücuda uyarı veren bir organ olduğundan ve bu sürekli devam ettiğinden bu aktivitenin bozukluğu devam etmektedir. Bu aktivitedeki bozuklar şu şekildedir;

 • beyinde enfeksiyon
 • inme,
 • ciddi kafa yaralanmaları
 • doğum esnasında bebeğin havasız kalmasıdır.

Epilepsi Nöbeti (Sara Krizi) Nasıl Olur?

Epilepsi nöbeti beyin işlevlerinde geçici olarak bozukluk olması, güçlü, ani ve patlayıcı gibi anormal bir elektrik işlevlerinin ortaya çıkması sonucu oluşmasıdır. Epilepsi (Sara) hastalığının çok farklı çeşitleri vardır. Epilepsi hastalığının kırkın üzerinde nöbet şekli olduğu söylenir. Temelde epilepsi nöbeti bölgesel olarak beynin hangi bölgesinde başladığına, nöbet geçirdiği esnadaki bilincinin açık olup olmadığına, epilepsi nöbet geçirdiği süre içerisinde kişide istem dışı hareketler olup olmadığına göre sınıflandırılır. Epilepsi Tanısı Nasıl Konulur?

Epilepsi (Sara) tanısı, hasta olan kişinin şikayeti ve nöbeti geçirme şekli ile birlikte, kan analizi, EEG (Elektroensefalografi), beyin görüntülemeleriyle konulur.

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi hastalığının ortaya çıkmasını engellemeye yönelik olarak anti-epileptik ismi verilen ilaçlar kullanılır. Ancak bu hastalığı yenmenin en önemli faktörlerinden biri ilaçların doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılmasıyla sonucu oluşabilir.

Nöbetlerde artış olması durumunda, ilaç kullanılamazsa,
İlaç kullanıldıktan sonra ortaya çıkan farklı şikayetler sonucunda,
şahsın başka bir hastalığa yakalandığında ve tedavi sürecine geçildiğinde, gebelik kalınması planı yapılıyorsa, gebelik durumu oluştuysa epilepsi hastalığının tedavi sürecinin düzenlenmesi için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Epilepsi hastalığının bir diğer tedavi yöntemi olan cerrahi yöntemidir. Cerrahi yöntemi ile olan tedaviye karar vermeden önce hasta olan kişinin nöbetlerinin tıbbi tedaviye direncinin olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Epilepsi cerrahisi iki yöntemi vardır. biri epileptik odağın ortadan kaldırılması, diğeri ise nöbbet yayılım yollarının engellenmesiyle nöbetlerdeki sıklık oranının ve şiddetin azaltılmasına yönelik oluşan yötemlerdir.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilmeli?

Epilepsi (Sara) nöbeti geçiren bir kişi ile karşılaşıldığında öncelikle yapılması gerekenler şunlardır;

112’yi aramalı ve yardım istenmelidir.
Epilepsi hastasının nöbet geçirdiği dönemde nöbet geçiren kişinin etrafında kendisine zarar verebileceği şeylerin kendisinden uzaklaştırılması,
Üzerinde kravat, kemer vs gibi sıkı giysileri varsa veya kullanıyorsa gözlüğünün çıkarılması gerekmektedir.
Başının altı yumuşak bir şekilde desteklenmelidir.
Nöbet sırasında hasta sabit ve rahat olacak şekilde kişiyi yan yatırarak tükürüğünü yutmaması ve dışarı akmasını sağlamak gerekir.
Hasta nöbetinin zaman bakımından geçirdiği sürenin acil servis ekibine iletilmelidir.
Hastanın nöbeti hakkında verilebilecek eksiksiz ve tüm bilgilerin hem hastaya, hem de doktora yardımcı olacağını unutmayınız!

Epilepsi nöbeti esnasında yapılması gerekenler;
 • Hastanın nöbete bağlı hareketleri kısıtlanmamalıdır.
 • Ağzına bir şeyler koyulmamalıdır.
 • Hasta tehlikede değilse, yeri değiştirilmeye çalışılmamalıdır.
 • Tamamen nöbet önceki haline gelmeden su veya yiyecek verilmemelidir.
 • Nöbetin geçmesine yönelik bir şey yapılmamalıdır. Soğan, kolonya vb. şeyler koklatılmamalıdır.
 • Epilepsi ile Yaşamak
Epilepsi ve Spor

Epilepsi hastalarının genellikle egzersiz sırasında ailesi tarafından nöbet geçireceği endişesi sonucu aktivite kısıtlamasına gidilmektedir. Egzersiz sırasında nöbetler oldukça nadirdir ve olan nöbetler de genellikle egzersizden 15 dk ila 3 saat arası görülür. Spor yapılıp yapılamayacağı, uygun spor dalının seçimi her bir hasta için özel olarak değerlendirilerek hekim veya antrenörün onayı alınması ile hastaya uygun spor dalına ve egzersiz şekline karar verilmesi uygundur.

Yazar: admin

2 thoughts on “Epilepsi Hastalığı Nedir? Sara Hastalığı Nedir? Tedavisi, Nedenleri Nelerdir?

  Rebeccaites

  (09/03/2019 - 03:19)

  Good man! There is a fine offer for you. I can help you with sending your commercial offers or messages through feedback forms. The advantage of this method is that the messages sent through the feedback forms are included in the white list. This method increases the chance that your message will be read. Mailing is made in the same way you received this message.
  Details on this link. http://bit.ly/2TVIUEm
  When you register using this link, you will receive a 20% discount on your first purchase. http://bit.ly/2GPJbps
  Hope to hear from you soon.

  Williamrup

  (20/03/2019 - 23:58)

  Hello,

  Download Club Music For DJs, House, Techno, Trance, Dance, Pop…
  http://0daymusic.org

  Best regards,
  William

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir