Bronşit Belirtileri, Bronşite Ne İyi Gelir ve Tedavi Yolları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sık görülmeye başlanan hastalıkların başında gelen bronşit hastalığı ve Bronşit neden olur, bronşite ne iyi gelir, çocuklarda bronşit belirtisi, bebeklerde bronşit, alerjik bronşit, bronşit nasıl geçer, bronşit nedir şeklindeki sorular ve cevapları internet ortamında çok aranmaya başladığı, bu yazımızda bu konulara yanıt bulmaya çalışalım.

Sigara içimi, enfeksiyonlar, hava kirliliği, tekrar eden soğuk algınlığına bağlı olumsuzkların tetiklemesi sonucu meydana gelen bronşitin, sık görülen kış hastalıklarından biridir.

Bronşit neden olur, belirtileri nelerdir?

Bronşitin akciğerlere giden hava yollarının iç kısmındaki zarların iltihaplanmasıyla oluşmasıdır. Bronşit’in akut ve kronik olmak üzere iki çeşidi vardır. Bronşitin en önemli klinik belirtileri olarak öksürük ve balgam olduğu belirtilir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunu takip etmesiyle başlayan akut bronşit ile üst solunum yolu enfeksiyonunu birbirinden ayıran en önemli farkın akut bronşitte öksürüğün 5 günden fazla sürmesi olduğu belirtilen Akut bronşit etkileri, üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan virüslerdendir. İnfluenza A ve B, parainfluenza, coronavirüs (tip1-3), rhinovirüs, respiratuar sinsisyal virüs insanın sık sık karşılaştığı etkenlerden olduğu belirtilmiştir.

Bronşit Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Bronşitin bir anda ortaya çıkan hastalık olmadığını ve soğuk algınlığı tedavisinin ardından hasta kişinin öksürmeye devam etmesi ve bir kaç hafta büyük miktarda balgam çıkarmanın devam edeceği belirtilmiş olup, bronşit hastalarının büyük oranda sigara içenler olduğu, bu tür öksürüklere de sigara öksürüğü de denilebilir. Zaman geçtikçe öksürük ve ardından balgam çıkarma alınacak her soğuk algınlığının ardından daha da artacak ve bu belirtiler kısa sürede yıl boyunca görülecektir. Sigara içenlerde kronik bronşit en fazla görülen kişilerdir. Sigara kullanmayan kişilerde ise hastalığın nedenleri olarak hava kirliliği, endüstriyel toz ve kül, kronik astım, kistikfibroz, kronik akciğer enfeksiyonları da vardır. Kronik bronşite yakalanan kişilerin tozlu ve kirli havadan mümkün olduğu kadar uzak durmaları, sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve soğuk algınlığına yakalanmamaları konusunda özen göstermesi gerekmektedir. Bronşit mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. 7 günden uzun süren bronşit ve solunum yolu rahatsızlıklarında mutlaka bir doktora başvurarak tedavi sürecini uygulamak gerekir.

Yazar: admin

2 thoughts on “Bronşit Belirtileri, Bronşite Ne İyi Gelir ve Tedavi Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir