Fatiha Suresi

Fatiha Suresi Arapça Okunuşu

Fatiha suresi, fatiha suresinin meali, fatiha suresinin Türkçe okunuşu

Fatiha Suresinin Anlamı, Meali

1- Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

2- Hamd; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.

3- (O Allah) Rahmân ve Rahîm’dir.

4- Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir.

5- (Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz.

6- Bizi dosdoğru yola ilet.

7- Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

Fatiha-i Şerife’yi Okumanın Fazileti nelerdir?

Hz. Ali (r.a) tarafından aktarılan bir hadisi şerife göre Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Fatihatül kitap (Kuran’ı Kerimin başı olan Fatiha Suresi) Arşın altındaki bir hazineden indirilmiştir” her kim Fatiha Suresini ihlasla her gün bir defa okursa dünya ve ahireteki işlerinde kolaylık elde eder. Yine hergün Fatiha Suresi’ni okuyan bütün belalardan ve musibetlerden korunur, dünya işlerinde hiç kimseye muhtaç olmaz ve Allah’u Teala o kimseye hayırlı kapılar açar. Her kim Fatiha Suresini’ni 100 defa okursa her türlü haceti yerine getirilir. Fatiha Suresi okunmadan önce 100 defa istiğfar, 100 salatü selam ve sonrasında fatiha-i Şerife’nin her ayeti 100’er defa okunduktan sonra 100 defa da salavat çekilerek bitirilir. böylece 1000 tesbih çekilmiş olur. Sıkıntı ve belayı def eder. fakat Allah’ın (c.c) razı olduğu işlerde okunması gerekmektedir.
Fatiha suresi zehre şifa olduğundan Fatiha’ı şerifeye suretüş şifa yani şifa suresi ve şifa ismi verilmiştir.
Rivayete göre Ebu Saidil Hudri; Peygamber efendimiz bizi otuz atlıdan meydana gelen küçük askeri birlik olarak gönderdi. Araplardan bir kavmin yanına gittik ve bizi misafir etmelerini istedik. Ancak onlar bizi misafir etmeyi kabul etmedi. Daha sonra reislerini akrep soktu. Hemen bizim yanımıza gelerek “akrep sokmasını okuyup iyi edecek bir kimse var mı?” diye sordular. Ben de “ben varım fakat otuz koyun almadan bu işi yapmam” demem üzerine otuz koyun vereceklerini söylemeleri üzerine reislerinin üzerine yedi defa Fatiha Suresi’ni okudum ve hemen iyileşti ve koyunları bize verdiler ancak içimizi bir şüphe kaplaması üzerine koyunlara hiç dokunmadan direk Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) geldik ve olan biteni anlattık. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “sen Fatihanın bu kadar etkili bir dua olduğunu nereden bildin. O koyunları aranızda bölüşün sizinle beraber bana da bir hisse ayırın” buyurmuştur.

Her kimse ağrıyan bir yerine elini koyarak hiçbir kelam etmeden, arka arkaya yedi defa Fatiha Suresini okursa Allah’ın izniyle şifa bulur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir